Prawidłowe zamontowanie rolety plisowanej, decyduje o jej długotrwałym i poprawnym funkcjonowaniu. Roleta to istotny element aranżacji okiennej, który odpowiada za precyzyjne operowanie ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Rolety plisowane cieszą się dużą popularnością, ze względu na swoją ozdobną formę pasującą do wielu nowoczesnych stylów we wnętrzach. Dobranie odpowiedniego montażu plis do rodzaju okien, oraz jego poprawne przeprowadzenie, zapobiega szybszemu zużywaniu rolety i jej zniszczeniu. Dostępne na rynku rolety plisowane mogą być montowane na różne sposoby, aby klient miał możliwość indywidualnego dostosowania sposobu montażu do swoich potrzeb. Jaki sposób instalacji rolet wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Odpowiadamy.
Spis treści:
- Jaki sposób montażu wybrać?
- Kiedy stosować plisy inwazyjne?
- Jak zamontować plisy inwazyjne?
- Kiedy stosować plisy bezinwazyjne?
- Jak zamontować plisy bezinwazyjne?
- Plisy do okien dachowych i niestandardowych
We wpisie dowiesz się, kiedy najlepiej zastosować plisy inwazyjne i w jaki sposób je zamontować, oraz kiedy warto zdecydować się na plisy bezinwazyjne i w jaki sposób się je montuje.
Jaki sposób montażu wybrać?
Przygotowują się do montażu rolet plisowanych, warto zapoznać się z instrukcją obsługi udostępnioną przez producenta. Instrukcja może być dołączona bezpośrednio do produktu, lub znajdować się na stronie internetowej producenta. Instrukcja w formie filmu jest bardzo czytelna, i pozwala na łatwe i szybkie mocowanie rolety w oknie. Choć z pozoru wszystkie żaluzje plisowane wyglądają tak samo, różnią się między sobą budową zaczepów i mechanizmem. Zanim przejdziemy do samodzielnego montażu, warto sprawdzić czy wszystkie niezbędne elementy znajdują się w opakowaniu i czy dysponujemy wszelkimi niezbędnymi narzędziami. Rolety plisowane, to doskonałe rozwiązanie do okien o nietypowych kształtach lub do okien dachowych.
Kiedy stosować plisy inwazyjne?
Plisy montowane w sposób inwazyjny, mają swoje wady jak i zalety. Przede wszystkim, mówiąc o naruszeniu konstrukcji okna w przypadku montażu inwazyjnego, rozmijamy się z prawdą. Plisy montowane inwazyjnie nie naruszają konstrukcji okna właściwego. Polega ono jedynie na wywierceniu niewielkich otworów w ramie okna, na śruby montażowe. Montaż inwazyjny plisy okiennej, zapewnia stabilną pracę rolet i pozwala na swobodne obsługiwanie przesłon, bez obaw o poluzowanie konstrukcji. Montaż inwazyjny nie będzie także sprawiać problemów podczas uchylania i otwierania okna.
Jak zamontować plisy inwazyjne?
Do inwazyjnego montażu plisy okiennej, będziesz potrzebować wkrętarki lub śrubokręta, nożyczek oraz wkrętów, które przeważnie znajdują się w zestawie z roletami. Montaż plisy okiennej rozpoczynamy od przykręcenia uchwytów do ramy okna, w czterech punktach znajdujących się w rogach okna. Należy upewnić się czy uchwyty są poprawnie dokręcone. Na uchwyty nasuwamy specjalne nakładki, które przytrzymują prowadnice rolety. Dociskamy nakładki tak, aby prowadnice znajdowały się w linii prostej. Kolejnym krokiem jest przecięcie taśmy, którą związana jest złożona plisa i rozłożenie jej na płaszczyznę szyby. Roleta jest gotowa do pracy.
Kiedy stosować plisy bezinwazyjne?
Wybierając sposób montażu rolet, warto przeanalizować w jakich warunkach będzie wisieć osłona, jakie mamy warunki instalacyjne i czego będziemy oczekiwać od produktu. Rolety bezinwazyjne mogą okazać się niezbędne, w momencie kiedy mieszkanie lub dom w którym zamierzamy je zamontować, są przez nas wynajmowane. Jeżeli okna są niedawno wymieniane lub mieszkańcy lubią często zmieniać aranżację wnętrza, rolety montowane bezinwazyjnie także będą dobrym wyborem. Montaż bezinwazyjny jest także niezwykle prosty i nie wymaga naruszenia integralności okna. Plisy bezinwazyjne należy użytkować w sposób ostrożny i delikatny, aby nie uszkodzić konstrukcji rolety.
Jak zamontować plisy bezinwazyjne?
Wszelkie elementy niezbędne do montażu plisowanych osłon okiennych znajdują się w opakowaniu. Montaż rozpoczynamy od nasunięcia dwóch uchwytów, na dolnym i górnym profilu okna. Mocowanie należy złożyć z trzech elementów: zacisku przedniego, tylnego i kątowego. Zaczep kątowy nasuwamy na zacisk przedni. Zacisk tylny nasuwamy na górną część zacisku przedniego do momentu aż usłyszymy pierwsze kliknięcie. Tak przygotowane mocowania montujemy na ramie okna, lecz powstrzymujemy się z ich pełnym zaciśnięciem. Na mocowania zahaczamy zaczepy plisy, po uprzednim rozplątaniu i wyprostowaniu sznurków. Wyrównujemy pozycję mocowań tak, aby listwy przyszybowe znajdowały się równolegle do sznurków. Na koniec mocno zaciągamy mocowania do skrzydła okiennego. Przesłona jest gotowa do pracy.
Plisy do okien dachowych i niestandardowych
Żaluzje plisowane do okien dachowych, najlepiej wykonać na wymiar. Plisy okienne są montowane blisko powierzchni szyby, i aby zapobiec powstawaniu prześwitów, należy idealnie dopasować je do wielkości okna. Ważny jest także odpowiedni wybór tkaniny, z jakiej ma być wykonana żaluzja. Jest to uzależnione od strony świata na jaką wychodzą okna i od wielkości pomieszczenia. Jeżeli okna wychodzą na południe lub zachód, a pomieszczenie cechuje się większym metrażem, powinniśmy zastosować osłony okienne wykonane z tkaniny zaciemniającej. Ze względu na specyficzny charakter rolety plisowanej, można ją także stosować w oknach o nietypowych kształtach, np. trójkątnych lub okrągłych.