Okna dachowe to doskonały pomysł w przypadku pomieszczeń na poddaszu. Wpuszczają do wnętrz dużo naturalnego światła. Problematyczny staje się jednak wybór odpowiedniej osłony okiennej. Największe możliwości zapewniają żaluzje plisowane do okien dachowych. Dzięki nim skutecznie ochronimy pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się, a także zapewnimy sobie doskonałe warunki do wypoczynku. Jak wybrać odpowiednie rolety plisowane?

Spis treści:

  • Na co zwrócić uwagę, wybierając plisy do okien dachowych?
  • Okna dachowe a żaluzje plisowane

Z wpisu dowiesz się, jak wybierać żaluzje plisowane do okien dachowych oraz jakie plisy sprawdzą się najlepiej w przypadku okien tego typu. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając plisy do okien dachowych?

Najważniejsze jest to, aby żaluzje plisowane miały odpowiednie wymiary. Montuje się je na dwóch profilach, dzięki czemu odpowiednio przylegają do szyby. Plisy można zainstalować także na oknach o nietypowych kształtach, np. trójkątnych. Wystarczy zamówić wtedy plisowane rolety na wymiar. Jeśli nie wiemy, jak zmierzyć okno dachowe do żaluzji plisowanych, najlepiej skorzystać z pełnej obsługi. Jest to nieco większy wydatek, lecz mamy gwarancję, że roleta plisowana będzie idealnie dopasowana. 

Drugim istotnym czynnikiem jest dobranie materiału o odpowiedniej transparentności. W tym przypadku pod uwagę bierzemy umiejscowienie pokoju. Okna wychodzące na zachód bądź południe dają ostre słońce, które stosunkowo szybko nagrzewa pomieszczenie. Wtedy wybieramy bardziej zaciemniające żaluzje plisowane do okien dachowych. Okna dachowe wschodnie lub północne nie wymagają aż tak dużego zaciemnienia. Można wtedy wybrać delikatniejsze materiały. 

Okna dachowe a żaluzje plisowane

Żaluzje plisowane do okien dachowych są najlepszym rozwiązaniem. Okna te są umiejscowione pod kątem, dlatego klasyczne rolety czy żaluzje byłyby po prostu nieestetyczne i bezużyteczne. Charakterystyczny mechanizm działania żaluzji plisowanych bardzo dobrze się sprawdza. Można rozłożyć osłonę w dowolnym miejscu na szybie, co jest ogromnym ułatwieniem.