Jeśli chcemy dopasować modne, funkcjonalne, dekoracyjne osłony okienne do wnętrz, obecnie mamy naprawdę wiele wariantów do wyboru. Coraz większą popularnością cieszą się plisy okienne, czyli rolety plisowane. To doskonała alternatywa dla żaluzji, które powoli odchodzą do przeszłości. Zarówno plisy, jak i żaluzje mają swoje wady i zalety, dlatego warto rozważyć wszelkie aspekty, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.

Spis treści:

Funkcjonalne plisy czy klasyczne żaluzje?
Osłona okienna a konstrukcja
Plisy czy żaluzje: co wybrać?

Z wpisu dowiesz się, czy lepszym wyborem będą nowoczesne plisy, czy tradycyjne żaluzje, która osłona okienna sprawdzi się lepiej, biorąc pod uwagę jej konstrukcję oraz jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania.

Funkcjonalne plisy czy klasyczne żaluzje?

Z każdym kolejnym rokiem na rynku pojawiają się nowe osłony okienne lub udoskonalone wersje już dobrze nam znanych rolet czy żaluzji. Rosnącą popularnością cieszą się plisy okienne, zwane także roletami plisowanymi lub harmonijkowymi. Występują one w niezliczonej ilości odcieni czy materiałów. Rozwiązanie to bez wątpienia wygrywa z tradycyjnymi żaluzjami ze względu na swoją funkcjonalność. Możemy dopasować rolety plisowane do aranżacji wnętrza, co ma niebagatelne znaczenie. Jeśli chodzi o materiały, z których produkuje się plisy, są one najwyższej jakości. Łatwo utrzymać je w czystości, a dodatkowo są praktyczne. Żaluzje najczęściej produkowane są z aluminium lub drewna. Surowce te są trudne w utrzymaniu w czystości, co sprawia problem szczególnie wtedy, gdy montujemy je w kuchni.

Osłona okienna a konstrukcja

Rozważając zakup plis okiennych lub żaluzji, warto także wspomnieć o konstrukcji. Żaluzje ze względu na sposób przymocowania do okna, mogą osłaniać wybraną przestrzeń na danej wysokości szyby. Przytwierdzenie ich na stałe do ramy okiennej jest uciążliwe, gdy posiadamy uchylne okna. Żaluzja będzie odstawać na sporą odległość, co utrudnia korzystanie z przedmiotów znajdujących się w jej pobliżu. Plisy montowane są bezpośrednio do okna. Wykorzystuje się do tego napięte sznurki, dzięki którym plisa się nie odchyla. Konstrukcja pozwala na osłonięcie wybranego fragmentu w oknie od góry lub od dołu. Dodatkowym atutem plis jest sposób montażu, który jest znacznie prostszy niż w przypadku żaluzji. Możemy kupić rolety plisowane na wymiar, których montaż trwa kilka chwil.

Plisy czy żaluzje: co wybrać?

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem rolet plisowanych lub żaluzji, warto rozważyć praktyczne aspekty obu tych rozwiązań. Zarówno żaluzje, jak i plisy mogą okazać się trafnym zakupem – wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Plisy okienne wyglądają jednak znacznie bardziej nowocześnie. Można dopasować ich kolor i fakturę, co ma znaczenie dla każdego wnętrza. Roleta harmonijkowa jest pełnoprawnym elementem wyposażenia wnętrza, który pełni funkcję dekoracyjną. Roleta plisowana sprawdzi się także w przypadku biur, gdy chcemy się ochronić przed wzrokiem współpracowników.