Wiosna to czas, w którym decydujemy się na przeprowadzenie gruntownych porządków. Przeważnie zabieramy się za czyszczenie okien, dlatego warto pomyśleć również o osłonach okiennych. Jak czyścić plisy okienne? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Warto robić to regularnie, by plisy wciąż wyglądały jak nowe.

Z czego wykonane są rolety plisy?

Warto najpierw dowiedzieć się, z czego tak naprawdę wykonane są rolety plisowane, by mieć pewność, dlaczego akurat w ten sposób się je czyści. Rolety te są jednymi z najbardziej popularnych osłon okiennych. Bezproblemowo można je dopasować do większości okien. Plisy okienne przeważnie tworzy się z trwałego, a zarazem bardzo solidnego materiału – najczęściej syntetycznego. Tkanina nadaje charakterystyczny kształt harmonijki. Wszystko dlatego, że poddawana jest termicznemu plisowaniu.

Jak wyczyścić plisy okienne?

Plisy należą do osłon okiennych, które swobodnie możemy zdjąć z okna i w całości wyprać. To ogromna przewaga – nie można tego zrobić, jeśli chodzi o rolety zewnętrzne, żaluzje drewniane, niektóre rolety dzień noc czy rolety rzymskie. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy moczyć plis w zbyt wysokiej temperaturze. Może to wpłynąć negatywnie na kształt materiału, a same plisy mogą się rozprostować. Po przeprowadzonym praniu nie można również używać żelazka.

Czyszczenie plis okiennych

Rozpoczynamy oczywiście od zdjęcia osłon z okien. Mechanizm plis został tak zaprojektowany, że bez trudu można to zrobić samodzielnie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie plis w wannie bądź kabinie prysznicowej w chłodnej wodzie. Dodajemy niewielką ilość łagodnego detergentu. Może to być np. płyn do prania. W tak wymieszanym roztworze pozostawiamy plisy na kilkanaście minut.

Po upływie wskazanego czasu, spłukujemy plisy prysznicem. Nie używajmy zbyt mocnego strumienia wody. W momencie, gdy materiał będzie już dokładnie wypłukany, wieszamy plisy na okno. Kolejno składamy materiał i pozostawiamy go na 12-24 godziny (w zależności od grubości tkaniny). Dzięki temu plisy okienne zachowają swój kształt.
Dokładną instrukcję czyszczenia plis przekazujemy każdemu klientowi po wykonaniu montażu.

Co jest zabronione?

Przede wszystkim unikamy:

  • prania w zbyt ciepłej wodzie,
  • stosowania pralki,
  • używania żelazka,
  • ugniatania, pocierania czy szorowania,
  • w przypadku materiału, który jest pokryty impregnatem, nie przeprowadzamy czyszczenia częściej niż co 2 lata.

Kurz możemy usuwać z osłon przy pomocy odkurzacza raz na kilka tygodni. Trzeba to jednak robić bardzo uważnie, by nie uszkodzić tkaniny. Jak widać, czyszczenie plis okiennych jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka chwil!