Rolety dzień noc są przede wszystkim bardzo efektowne. To dlatego chętnie wybiera się je do sypialni, pokoju dziennego czy kuchni. Stanowią bardziej wyrafinowaną alternatywę dla zwykłych rolet. Swoją konstrukcją przypominają one klasyczne rolety i żaluzje okienne. Trzeba jednak pamiętać, że, aby cieszyć się wyjątkową estetyką, jaką zapewniają rolety noc dzień, musimy regularnie je czyścić. Jak to robić?

Rolety okienne wewnętrzne – jak czyścić?

Kurz, różnorodne zabrudzenia organiczne, smog sprawiają, że rolety okienne stają się szare i wyglądają mniej atrakcyjnie. Warto pamiętać, że rolety tekstylne pokryte są specjalnym impregnatem, który gwarantuje tkaninie większą sztywność, a także zabezpiecza ją przed kurzem czy zabrudzeniami. Z biegiem czasu rolety materiałowe mimo to mogą się zabrudzić. Dostrzegamy smugi od kurzu. Zabrudzenia te można jednak usunąć.

Pierwszym krokiem jest usunięcie kurzu z rolety. Możemy to zrobić przy pomocy odkurzacza z minimalną mocą ssania lub miękką szczotką. Jeśli decydujemy się na użycie szczotki, kierujemy ją od góry ku dołowi. Robimy to energicznymi ruchami, unikając ruchów na boki, gdyż spowoduje to rozniesienie kurzu, który i tak ponownie osiądzie na roletach. Jeśli usuniemy kurz, musimy przyjrzeć się, czy na roletach nie znajdują się bardziej widoczne zabrudzenia. Najlepszą praktyką jest robienie tego w słoneczny dzień, gdyż zabrudzenia są widoczne pod światło. By usunąć mocniejsze zabrudzenia, konieczna będzie gąbka i mydło lub delikatny detergent. Sprawdzi się np.płyn do mycia naczyń, gdyż świetnie rozpuszcza tłuste plamy. Warto go wykorzystać szczególnie wtedy, gdy myjemy rolety do kuchni. Wilgotną gąbką odsączoną z nadmiaru wody przecieramy rolety. Po każdym przetarciu przykładamy do rolety papierowy ręcznik, który wchłonie wilgoć.

Jak czyścić rolety dzień noc?

Jeśli czyścimy żaluzje dzień noc, bardzo przydatnym narzędziem będzie odkurzacz z miękką szczoteczką. Powinna ona się znajdować w każdym zestawie odkurzacza. Pamiętajmy, że roletę należy odkurzać, ustawiając moc odkurzacza na minimum. Tego typu czyszczenie można przeprowadzać podczas odkurzania mieszkania. Nieco problematyczne może okazać się usuwanie owadów z rolet. Mamy z tym problem szczególnie w sezonie letnim, gdy na materiale pojawiają się owady bądź ich odchody w postaci czarnych kropek. Jeśli są przyschnięte do materiału, możemy je usunąć za pomocą gąbki z mydłem. W ten sam sposób usuwamy mocniejsze zabrudzenia. Gdy materiał rolet jest jasny, zabrudzenia po odchodach owadów mogą być trudniejsze do usunięcia. Można wtedy wywabić je sodą oczyszczoną, która będzie zmieszana z wodą w stosunku 1:1. Pomocny będzie również ocet w tej samej proporcji. Działanie może jednak sprawić, że tkanina będzie wyblakła, dlatego warto uprzednio przeprowadzić test na mało widocznym fragmencie rolety.

Jak często czyścić rolety?

Przeważnie rolety wystarczy regularnie odkurzać. Większe zabrudzenia usuwamy raz na pół roku lub wtedy, gdy rolety po prostu się zaplamią. Częstotliwość czyszczenia rolety dzień noc będzie zależna od stopnia jej użytkowania czy koloru. Częściej będziemy także myć rolety w mieszkaniu, w którym pali się papierosy. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w miejscowości, gdzie istnieje duży problem smogu, konieczność czyszczenia rolet także będzie częstsza.

Czego należy unikać podczas czyszczenia rolet?

Przede wszystkim unikajmy prania rolet w pralce. Materiał nie tylko może się pognieść, ale także może się załamywać. Nie stosujmy silnych detergentów, które mogą uszkodzić impregnat. Niepożądane są także ostre szczoteczki. Rolety najlepiej czyścić bez ich zdejmowania z okna. Po prostu je rozwijamy i czyścimy całość. Rolet nie można także szorować, gdyż uszkodzimy tkaninę. Nie stosujmy także zbyt dużej ilości wody, gdyż powoduje to zacieki i marszczenie materiału. Jeśli odpowiednio zadbamy o rolety dzień noc, będą nas cieszyć przez długi czas swoją estetyką.