Plisy okienne to coraz częściej wybierane osłony, które nie tylko są praktyczne, ale także modne. Pasują do okien nawet o nietypowych kształtach, dlatego cieszą się takim zainteresowaniem. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio zadbać o plisy. Wtedy posłużą nam na dłużej. Jak czyścić rolety harmonijkowe? Podpowiadamy!

Spis treści:

  • Regularne czyszczenie rolet harmonijkowych
  • Jak poradzić sobie z trudnymi plamami na plisach?
  • Jak uprać roletę plisowaną?

Regularne czyszczenie rolet harmonijkowych

Każde osłony okienne zbierają kurz. Nieistotne, czy wybieramy rolety harmonijkowe, żaluzje, rolety dzień noc, czy inne. Na szczęście, plisy mają tę zaletę, że materiał nie wchłania kurzu tak szybko, jak tradycyjne zasłony okienne. Wystarczy regularnie odkurzać roletę. Świetnie sprawdzi się miękka szczoteczka, którą zakładamy na odkurzacz. Alternatywą jest ściereczka z mikrofibry lub miotełka do kurzu.

Regularność w czyszczeniu plis jest kluczowa. Konieczne jest bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni przy dolnych listwach i na zagięciach materiału. W przypadku rolet harmonijkowych to właśnie tutaj najszybciej gromadzą się zabrudzenia. Regularne czyszczenie sprawi, że plisowane rolety na długo zachowają swój pierwotny kolor.

Każdy klient po montażu rolety otrzymuje szczegółową instrukcję czyszczenia i prania.

Jak poradzić sobie z trudnymi plamami na plisach?

Co robić, gdy na roletach plisowanych pojawią się trudniejsze plamy? Żaluzje plisowane produkuje się z impregnowanych tkanin. Oznacza to, że bez trudu możemy je prać. Jeśli materiał przypadkowo się zabrudzi lub poplami, czyszczenie na sucho nie będzie wystarczające. Konieczne jest wtedy zdemontowanie rolety, a następnie jej ręczne wypranie.

Jak uprać roletę plisowaną?

Aby uprać roletę harmonijkową, wypinamy ją z zaczepów według instrukcji, a następnie stosujemy delikatny detergent do tkanin poliestrowych. Roletę pierzemy ręcznie w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Wygodnie jest przygotować mieszaninę wody i detergentu w wannie. Moczymy w niej roletę plisowaną na ok. 15 minut. Wtedy pozbędziemy się wstępnie zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest delikatne namaczanie w wodzie i ręczne pranie. Rolet nie można zgniatać, szorować, gdyż zniszczymy materiał.

Czystą tkaninę dokładnie wypłukujemy. Najlepiej jest użyć do tego delikatnego strumienia słuchawki prysznicowej. Konieczne jest później wyciśnięcie nadmiaru wody za pomocą profili aluminiowych. Po praniu plisę suszymy 12 godzin, już wpiętą z powrotem na oknie, w pozycji złożonej.