Są pomieszczenia, w których firany czy zasłony zwyczajnie nie spełnią swojej roli. Może to być sypialnia, pokój dziecka, jadalnia. Warto postawić wtedy na rolety. Najpiękniejsze będą te z tkanin, czyli rolety rzymskie. Tego rodzaju osłony okienne skutecznie zapewniają nam prywatność. W ofercie online znajdziemy najróżniejsze wydania rolet rzymskich, a także kupimy je na zamówienie, by idealnie pasowały do naszych okien. Na co jeszcze zwracać uwagę podczas ich wyboru?

Rolety gotowe czy szyte na wymiar?

Przeglądając oferty w sklepach internetowych, z pewnością zauważymy, że istnieje możliwość kupna gotowych rolet rzymskich. Czy to dobre rozwiązanie? Nie zawsze. Jeśli chcemy, aby roleta rzymska idealnie wisiała, nie odginała się nieestetycznie, nie było żadnych różnic w długości między prawym a lewym bokiem, znacznie lepiej jest kupić roletę uszytą na wymiar. Może się to wiązać z wyższą ceną, jednak pamiętajmy, że wysokiej jakości rolety rzymskie to inwestycja na lata.

Rolety rzymskie a tkanina

Przede wszystkim, aby tkanina była wysokiej jakości, rolety rzymskie kupujemy wyłącznie w zaufanych sklepach, które mogą poszczycić się dobrymi opiniami. Specjaliści niejednokrotnie pracowali z odpowiednimi tkaninami, więc doskonale wiedzą, po czym poznać te najlepsze. To bardzo ważne, bowiem od tkaniny zależy, czy roleta będzie się dobrze układała, czy nie będzie się gniotła i nieodpowiednio poddawała po zwinięciu i rozwinięciu. Rolety rzymskie mogą być wykonane z tkanin zaciemniających bądź transparentnych. Od indywidualnych potrzeb będzie zależeć to, czy chcemy zaciemnić pomieszczenie, czy jedynie zapewnić sobie prywatność, przy jednoczesnym zachowaniu dopływu światła dziennego.

Jak zmierzyć okno do rolet rzymskich?

Warto zdać się w tym przypadku na profesjonalistów, którzy przyjadą, odpowiednio zmierzą okno, wycenią zamówienie, a następnie zamontują wybrane rolety rzymskie. Roleta powinna wystawać od 5 do 10 centymetrów poza wnękę okna z obu stron, aby dobrze leżała, dlatego fachowcy dobiorą idealne rozwiązanie, a my unikniemy ewentualnych błędów.

Roleta rzymska z mechanizmem łańcuszkowym

Mechanizm łańcuszkowy, zwany także koralikowym, ma sporo zalet. Roleta jest wieszana nie na karniszu, a na specjalnej kasecie. Kasetę można przymocować do ściany, sufitu lub ramy okiennej. Wtedy możliwe jest jej dowolne regulowanie za pomocą koralikowego łańcuszka. Gdy chcemy, aby roleta zwinęła się całkowicie, umożliwiając swobodne otwieranie okna, konieczne jest zawieszenie kasety co najmniej 35 centymetrów nad otworem okiennym lub zamontowanie rolety do ramy.

Zaletą mechanizmu łańcuszkowego jest możliwość bezproblemowego regulowania wysokości rolety kilkakrotnie w ciągu dnia, roleta nie odstaje znacząco od ściany, możemy zdjąć tkaninę z mechanizmu i wielokrotnie prać jak klasyczną firankę, prezentuje się elegancko w każdym pomieszczeniu w domu czy biurze. To wygodne rozwiązanie dla każdego, kto chce cieszyć się komfortem i wysoką jakością osłon okiennych.