We współczesnym budownictwie chętnie stosuje się okna dachowe, które dostarczają dużo więcej światła na poddasze i mogą być stosowane praktycznie na każdym typie dachu. Aby mieszkańcy poddasza mieli zapewniony spokojny wypoczynek, warto pomyśleć o moskitierze dedykowanej specjalnie do okien dachowych. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Jak zamontować moskitierę na oknie dachowym? Zapraszamy do wpisu.

Spis treści:

  • Co to jest moskitiera dachowa?
  • Jakie są zalety moskitiery dachowej?
  • Jak zamontować moskitierę na okno dachowe?

Z wpisu dowiesz się czym jest moskitiera, jakie są jej główne zalety oraz jak poprawnie zamontować moskitierę w oknie dachowym.

 

Co to jest moskitiera dachowa?

Moskitiera to siatka o drobnych oczkach, rozpostarta i przytwierdzona do ramy. Jej celem jest zatrzymanie owadów i komarów na zewnątrz pomieszczenia, na co wskazuje bezpośrednio jej nazwa (mosquito – komar). Dzięki ażurowej konstrukcji siatki, moskitiera swobodnie przepuszcza światło oraz powietrze. Gęsto rozmieszczone oczka i neutralny kolor siatki powoduje, że z daleka jest ona praktycznie niewidoczna dla oka. Wielkość oczek powinna mieścić się w wartości 1,2 x 1,2 milimetra, ponieważ wtedy najlepiej zabezpiecza przed insektami. 

 

Jakie są zalety moskitiery dachowej?

Moskitiera okienna to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Owady omijając przeszkodę i odbijają się od siatki. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków chemicznych na odstraszenie owadów, które są niebezpieczne dla środowiska i organizmów żywych. Moskitiera to także bardzo tanie i proste rozwiązanie. Jest to trwały produkt który odpowiednio pielęgnowany, będzie nam służył kilka sezonów. Dodatkowo, jest to produkt wodoodporny, który doskonale sprawdzi się podczas trudnych warunków pogodowych. Moskitiera chroni nie tylko przed uciążliwymi w okresie letnim owadami, ale ogranicza także nawiewanie pyłków i zanieczyszczeń do pomieszczenia. Z zamontowaną w oknie lub drzwiach moskitierą, można swobodnie spać przy otwartym oknie. Żadne muchy, ćmy, komary nie zakłócą spokoju domowników – czy to podczas wieczornego odpoczynku przy zapalonym świetle, czy podczas snu.

 

Jak zamontować moskitierę na okno dachowe?

Moskitierę można zamontować praktycznie w każdym typie okna lub drzwi. Można ją zainstalować w oknach dachowych, klasycznych czy drzwiach. Montaż jest niezwykle łatwy ale musi być wykonany poprawnie, aby owady nie dostawały się do środka przez nieszczelności. Do okna dachowego najlepiej sprawdzi się moskitiera zwijana.  Najważniejszymi potrzebnymi wymiarami w tym wypadku będzie szerokość i wysokość otworu okiennego. Kaseta z rolką siatki będzie znajdowała się nad otworem okiennym, a będzie poruszała się, po zamontowanych na bokach otworu okiennego prowadnicach. Rolkę należy poprawnie wypoziomować aby rozwijała się symetrycznie względem otworu. Zamontowaną moskitierę można rozwijać i zwijać w zależności od potrzeby.