Zarówno plisy, jak i rolety rzymskie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Jak wiadomo, każda osłona okienna ma swoje wady i zalety. W pierwszym kroku określamy swoje potrzeby, aby przesłona była dopasowana do oczekiwań domowników. Nieco inne osłony wybierzemy do sypialni czy salonu, a inne do kuchni. Plisy czy rolety rzymskie – przedstawiamy plusy i minusy obu rozwiązań.

Spis treści:

  • Czy plisy okienne są dobrym wyborem?
  • Zalety rolet plisowanych
  • Wady i zalety rolet rzymskich

Z wpisu dowiesz się, kiedy zdecydować się na plisy okienne, a kiedy na rolety rzymskie oraz jakie są wady i zalety tych osłon okiennych.

Czy plisy okienne są dobrym wyborem?

Rolety plisowane to wysoce funkcjonalne przesłony okienne, które pozwalają na regulowanie ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrza. To, co wyróżnia plisy na okna, to precyzyjny mechanizm składania oraz rozkładania poszczególnych części osłony. Przekłada się to na naprawdę ogromną możliwość regulacji. Najczęściej plisy są montowane do listew przyszybowych okna. To bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem roleta plisowana znajduje się tuż przy szybie, więc nie będzie utrudniać korzystania z okna. Plisa nie musi się zwijać w wystającą kasetę. Estetyczny, plisowany materiał szybko można zdjąć przed myciem okien. Niewątpliwym plusem jest także to, że plisa nie odstaje od okna. Trzyma się sztywno na całej jego wysokości. Nawet wtedy, gdy okno jest otwarte, nie będzie powiewać.

Zalety rolet plisowanych

Rolety harmonijkowe zapewnią nie tylko ochronę przed nadmiarem promieni słonecznych, ale także skutecznie osłaniają przed wzrokiem ciekawskich. Plisa okienna umożliwia zasłonięcie dowolnego fragmentu okna. W zależności od potrzeb, osłaniamy wybranej wielkości fragment lub całą szybę. Możemy rozwinąć roletę plisowaną od dołu w górę, z góry do dołu lub zasłonić jedynie środek okna. W ofercie można znaleźć całą paletę barw, różnorodnych materiałów i struktur. Niektóre tkaniny przypominają firankę, inne są zaciemniające.

Wady i zalety rolet rzymskich

Rolety rzymskie świetnie nadają się do dekoracji wnętrz. Przede wszystkim cechują się wysoką estetyką. Istnieje możliwość kupienia rolet rzymskich na wymiar, zatem otrzymujemy osłonę idealnie dopasowaną do okna. Użytkownik może wybrać materiał, z którego będzie wykonana roleta – może pełnić funkcję przyciemniającą lub dekoracyjną. Rzymskie rolety są proste w montażu. Można je zamocować na ramie okiennej, do ściany bądź sufitu. Znajdują się blisko okna. Wiele osób twierdzi jednak, że zakup rolety rzymskiej wiąże się ze sporym wydatkiem. I choć mechanizm łańcuszkowy nie należy do najtańszych, trzeba mieć na względzie fakt, że koszt ten jest zazwyczaj jednorazowy. To, o czym trzeba pamiętać, to pozostawienie ok. 30 cm wolnej przestrzeni nad oknem, aby było możliwe swobodne otwieranie okna.

Plisy czy rolety rzymskie? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Plisy są bardziej funkcjonalne i warto je wybrać do pomieszczeń, w których często przebywamy, np. salonu. Rolety rzymskie mogą być idealnym wyborem w eleganckich sypialniach.
Dość często klienci wybierają obydwa rozwiązania na raz, roleta rzymska pełni funkcję ozdobną, natomiast plisa praktyczną – w szybki sposób można osłonić potrzebny fragment okna.