Bardzo częstym dylematem jest ten, który dotyczy wyboru osłon okiennych. Zastanawiamy się wtedy: co wybrać – rolety czy żaluzje? Jeszcze ciekawszą osłoną są plisy na okna. Czym są i jakie mają zalety?

Spis treści:

  • Mechanizm plisy okiennej
  • Sposób działania rolety plisowanej
  • Zalety plis na okna

Z wpisu dowiesz się, dlaczego warto kupić roletę plisowaną, czym wyróżniają się plisy oraz na jakiej zasadzie działają.

Mechanizm plisy okiennej

Zarówno rolety tradycyjne, jak i żaluzje rozwijają się wyłącznie w dół. W ten sposób możemy oczywiście regulować ilość światła, która wpada do pomieszczenia, jednak regulacja jest mocno ograniczona. Często w żaluzjach możemy dodatkowo obracać listewki, ale nadal nie daje to zbyt wielu dodatkowych możliwości.

Plisy okienne składają się w harmonijkę i to daje im ogromną przewagę. Ta właściwość oraz specjalnie zaprojektowany stelaż sprawiają, że plisy na okna można dowolnie rozsuwać i zsuwać zarówno od góry, jak i od dołu. Plisa sprawdzi się świetnie na różnych oknach – także na oknach dachowych.

Sposób działania rolety plisowanej

Sposób działania plis okiennych zapewnia ogromne pole manewru. Plisę możemy tak ustawić, aby zasłonić jedynie środkową część okna – górna i dolna pozostają odsłonięte. Układ ten doskonale sprawdza się w momencie, gdy słońce powoli się zniża i razi nas swoimi promieniami, a jednocześnie nadal chcemy mieć dostęp do naturalnego dopływu światła.

Okienne plisy bardzo dobrze zastępują również tzw. zazdrostki, które często możemy spotkać w kuchni. Co istotne, plisy nie utrudniają w żaden sposób otwierania czy uchylania okien. Są bardzo wygodne i proste w obsłudze.

Zalety plis na okna

Oprócz wyżej wymienionych zalet, plusem jest także oryginalny wygląd. Plisa przypomina składaną harmonijkę, która nie tylko jest praktyczna, ale także estetyczna. Plisy idealnie dopełnią nowoczesne, a także minimalistyczne wnętrza, wnosząc do nich powiew świeżości. Możemy zastosować plisy także w tradycyjnych wnętrzach, które wymagają unowocześnienia.

Do wyboru są różne kolory i materiały plis, dlatego możemy je dowolnie dobierać do aranżacji danego wnętrza, a także swojego gustu. Ciekawym rozwiązaniem są m.in. włókna odbijające promienie słoneczne, odporne na brud, wilgoć. Jeśli zdecydujemy się na plisy na wymiar, zamontujemy je w oknach o dowolnych kształtach czy rozmiarach.

Założenie plis nie jest skomplikowane. Można zamontować je na stałe do ramy okna, jednak nie jest to wymagane. Specjaliści oferują montaż bezinwazyjny. Dzięki temu nie musimy naruszać listwy przyszybowej. Plisa jest wtedy mocowana na plastikowych bądź metalowych uchwytach ok. 3 cm od tafli szyby. W takim przypadku okienna plisa będzie przesuwać się nieco dalej od okna. To dobre rozwiązanie szczególnie do wnętrz, gdzie gromadzi się dużo pary, np. w kuchni czy łazience. Dzięki temu materiał nie będzie się niszczyć i nie namoknie. Pamiętajmy, że plisy na okno to delikatna konstrukcja, dlatego warto się zgłosić o pomoc do specjalistów, zamiast działać na własną rękę.