Okno to istotny element wnętrza, który nie może się obejść bez stylowej osłony. Celem przesłonięcia okna jest nie tylko ocieplenie pomieszczenia, ale także skuteczne odcięcie wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Mogą one skutecznie utrudniać komfortowe wykonywanie niektórych codziennych czynności. Światło naturalne ma pozytywny wpływ na organizm i pozytywnie wpływa na dobry nastrój, warto zatem zadbać o dobór odpowiedniej przesłony okiennej. Na uwagę z pewnością zasługuje roleta plisowana, której niebanalna forma i wysoka funkcjonalność, cieszą się sporym powodzeniem wśród klientów urządzających swoje mieszkania.

Spis treści:

  • Co to są plisy okienne?
  • Gdzie pasują plisy okienne?
  • Dlaczego warto wybrać rolety plisowane?
  • Jak dobrać tkaninę plisy okiennej?
  • Jak dobrać kolor plisy okiennej?

We wpisie dowiesz się, co to są rolety plisowane, gdzie pasują plisy i dlaczego należy wybrać plisy okienne. Dowiesz się także, jak dobrać tkaninę osłon okiennych oraz jak dobrać kolor rolet plisowanych.

Co to są plisy okienne?

Plisy okienne charakteryzują się oryginalnym wyglądem i wszechstronnym zastosowaniem. Pojedynczy plisowany materiał rolety, zwija się w harmonijkę, której specyficzna budowa pozwala na precyzyjne operowanie światłem. Roleta nie posiada mechanizmu łańcuszkowego, tak jak inne rodzaje rolet wewnętrznych. Uchwyty rolety znajdujące się na dole i u góry tkaniny, pozwalają na poruszanie rolety plisowanej po całym oknie. Plisy okienne umożliwiają dowolne odsłonięcie fragmentu szyby, dzięki temu iż specjalny mechanizm blokuje pozycję rolety. Możliwy jest bezinwazyjny oraz inwazyjny montaż rolety, który pozwala na swobodne dopasowanie rolety do konstrukcji okna. Roleta plisowana jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Niektóre tkaniny rolet można prać ręcznie, co pozwala na skuteczne przedłużenie idealnego wyglądu rolet.

Gdzie pasują plisy okienne?

Plisy okienne świetnie pasują do pomieszczeń znajdujących się na paterze. Dają poczucie prywatności i skutecznie ograniczają ilość wpadającego światła. Plisy świetnie sprawdzą się w sypialni, gdzie istotny jest wysoki poziom zaciemnienia. Dzięki prowadnicom tkanina żaluzji znajduje się blisko szyby i zapobiega powstawanie szczelin przez które może dostawać się światło. Plisy sprawdzą się także w pokoju dziecięcym, dzięki łatwej i bezpiecznej obsłudze. Nie znajdziemy tu systemu łańcuszkowego, który może być potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Roleta plisowana to idealny produkt do pokoju dziennego i salonu z jadalnią. To także eleganckie rozwiązanie do gabinetu, w którym roleta zapewni odpowiednie warunki do pracy.

Dlaczego warto wybrać rolety plisowane?

Plisy okienne na okna to praktycznie same zalety. Łatwe utrzymanie w czystości przemawia do klientów, którzy chcą zastosować plisy okienne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności jak np. kuchnia. To także elegancka forma przesłony okiennej, która idealnie komponuje się z nowoczesnymi zasłonami i firanami. Plisy okienne mają także funkcję termoizolująca, która jest szczególnie przydatna w zimniejsze pory roku. Dzięki roletom znajdującym się blisko szyby, ciepło nie ucieka z pomieszczenia, a żaluzje przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii grzewczej. Pamiętajmy o regularnej zmianie pozycji rolety w oknie, aby kształt roleta nie straciła swojego kształtu harmonijki. Jeżeli nie chcesz przesłaniać okien kurzącymi się firanami i potrzebujesz lekkiej przesłony zajmującej niewiele miejsca w oknie, powinieneś zdecydować się na plisowane przesłony.

Jak dobrać tkaninę plisy okiennej?

Jeżeli zależy ci na uzyskaniu optymalnej temperatury pomieszczenia zimą, oraz uniknięciu nagrzewania pomieszczeń latem, powinieneś zdecydować się na materiały termoizolujące. Taka tkanina powoduje że nie przedostaje się przez nią ciepło. Jeżeli pomieszczenie znajduje się od południowej strony świata, będzie ono niedostatecznie oświetlone. Aby zapewnić sobie prywatność jednocześnie nie odcinając cennego źródła światła, warto zastosować jasną tkaninę przesłony, o wysokiej transparentności. Dużym zainteresowaniem cieszą się także tkaniny zaciemniające. Dodatkowa warstwa zapobiega przepuszczaniu światła słonecznego i powoduje całkowite zaciemnienie pomieszczenia. To idealne wyjście do sypialni lub gabinetu, gdzie warto zadbać o odpowiednie warunki do odpoczynku i do pracy.

Jak dobrać kolor plisy okiennej?

Najbardziej bezpiecznym i naturalnym wyborem, jest wybór plisy okiennej o jasnych, stonowanych kolorach. Dużą popularnością cieszy się szeroki wybór ciepłych i chłodnych odcienie szarości, oraz zgaszone kolory ziemi, takie jak beże, brązy i żółcie. Przesłony w kolorach ziemi działają także kojąco i nadadzą wnętrzu przytulnego wyrazu. Jasna tkaniny rolet optycznie powiększają przestrzeń i rozjaśniają wnętrze. Słoneczne kolory mają pozytywny wpływ na samopoczucie domowników. Chłodne odcienie rolet działają relaksująco i uspokajająco, sprzyjają także nauce i pracy. Minusem jasnych kolorów, może być ich trudniejsze utrzymanie w czystości, jednak możliwość prania rolety plisowanej skutecznie niweluje ten problem.