Rolety coraz częściej są wybierane jako stylowa, praktyczna, funkcjonalna alternatywa dla zasłon i firan. Jedną z ich odmian są plisy, czyli rolety plisowane. Czym różnią się od tradycyjnych żaluzji i rolet? Czy warto się na nie zdecydować?

Spis treści:

  • Rolety a plisy – czym się różnią?
  • Plisy i ich warianty
  • Wady i zalety rolet plisowanych

Z wpisu dowiesz się, czym różnią się rolety plisowane od tradycyjnych rolet i żaluzji, jakie są dostępne warianty plis oraz, jakie są ich atuty.

Rolety a plisy – czym się różnią?

Żaluzje i rolety oferują wyłącznie jeden sposób na zasłonięcie okna. Choć dotychczas wiodły prym, jeśli chodzi o osłony okienne, z czasem klienci zaczęli oczekiwać czegoś więcej. To dlatego plisy stały się produktem, który cieszy się ogromną funkcjonalnością i popularnością.

Rolety plisowane to najnowsze rozwiązanie, które jest dostępne stosunkowo od niedawna. Istnieje wiele zalet plis, jednak najważniejszą jest funkcjonalność. Pojedynczy plisowany materiał składa się w harmonijkę podczas zwijania. To dlatego plisy są także często nazywane roletami harmonijkowymi. Możemy je zamontować na dwa sposoby – jako plisa do okien tradycyjnych, lub do okien dachowych ? połaciowych, pomiędzy dwiema szynami – prowadnicami, które będą przymocowane do ramy okna. Istnieje wiele wariantów rolet plisowanych, dlatego każdy może dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb.

Plisy i ich warianty

To, co wyróżnia plisy na tle innych rolet, to innowacyjny sposób obsługi. Plisa jest wyposażona w specjalne systemy hamujące, a także elementy obsługi, które pozwalają na poruszanie materiałem plisy po całym oknie. Możemy zwijać roletę plisowaną zarówno od góry, jak i od dołu okna, lub np. do środka. W porównaniu do innych rolet czy żaluzji, daje to plisom ogromną przewagę.

Możliwość tę zyskujemy, jeśli plisa jest zamontowana do listwy przyszybowej lub na ramie skrzydła okiennego w sposób bezinwazyjny, lub podstawowy. Ważne, by mieć świadomość, że nie każda z plis wolnowiszących może być unoszona od dołu, dlatego warto dokładnie sprawdzać opis produktu. 

Wady i zalety rolet plisowanych

Bez wątpienia zaletą plis jest fakt, że są wygodne i proste w obsłudze. Materiał plisy jest zamontowany między dwiema listwami, dlatego obsługa jest komfortowa. Rozwijamy i zwijamy materiał przy pomocy dwóch rączek znajdujących się przy górnej i dolnej krawędzi tkaniny. W ten sposób możemy zasłonić jedynie wybrany fragment okna.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na rolety plisowane, musimy wziąć pod uwagę to, że mogą powstawać minimalne prześwity na brzegach, oraz przez minimalnej wielkości otworki na sznurek naciągający. Jednak zauważyć to można z reguły w przypadku zastosowania materiałów o 100% zaciemnienia, nie jest to uciążliwe i użytkownikom nie przeszkadza, jednak należy o tych cechach wiedzieć.

Rolety plisy mają także właściwości termoizolacyjne i wyciszające. Zewnętrzne części materiału mogą być pokryte srebrną powłoką, która odbija promienie słoneczne, a jednocześnie skutecznie chroni pomieszczenia przed nagrzewaniem się.

Plisowany materiał jest także niezwykle lekki. Stanowi świetną alternatywę dla ciężkich zasłon oraz tradycyjnych rolet, które dość szybko się kurzą. Plisy nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Są zarazem delikatne i solidne.

Sprawdź: https://sklep.roletypremium.pl/