Rolety dzień noc oraz plisy okienne, cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Podejmując decyzję o zakupie przesłon okiennych, te dwa rodzaje rolet z pewnością klienci wybierają najczęściej. Co jest tego powodem? Największą zaletą powyższych rodzajów rolet okiennych, jest ich wysoka funkcjonalność oraz niebanalny wygląd. Aby wybrać odpowiedni typ rolet do swojego mieszkania, warto zapoznać się z zaletami każdego produktu, oraz poznać podstawowe różnice między nimi. Warto doprecyzować także pewne kwestie, związane z typem montażu rolet, możliwościami montażowymi, wielkością okna i rodzajem pomieszczenia, w którym mają znaleźć się rolety. Podczas wyboru rolety, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Rolety dzień noc czy plisy okienne? Co wybrać? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Budowa rolety dzień noc
  • Budowa rolety plisowanej
  • Zalety rolety dzień noc
  • Zalety plisy okiennej
  • Czym różnią się rolety dzień noc i plisy okienne?

We wpisie dowiesz się, czym cechuje się budowa rolety dzień noc, a czym budowa rolety plisowanej. Poznasz także plusy plisy okiennej i rolety dzień noc i dowiesz się, czym różnią się rolety dzień noc i plisy okienne.

Budowa rolety dzień noc

Roleta dzień noc dzięki swojej charakterystycznej budowie, umożliwia bardzo precyzyjne kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Rolety dzień noc, zapewniają skuteczną ochronę przed rażącymi promieniami słonecznymi za dnia, i dają poczucie prywatności wieczorową porą. Roleta dzień noc jest zbudowana z dwóch rodzajów tkanin o różnej transparentności, które są ułożone naprzemiennie. Roleta posiada dwie warstwy tkaniny, których przesuwanie względem siebie, powoduje nakładanie się pasów o różnej przepuszczalności światła. Taki system operowania światłem, pozwala nie tylko na opuszczanie i podciąganie rolety, ale także regulację wpadającego światła, w obrębie szyby. Roleta jest nawinięta na rolkę, którą montuje się u góry ramy okna, lub w wersji wolnowiszącej do ściany, lub sufitu nad oknem. Roletę obsługuje się za pomocą systemu łańcuszkowego, który można zawiesić po jej dowolnej stronie.

Budowa rolety plisowanej

Tkanina rolety plisowanej jest ułożona w charakterystyczną harmonijkę, która daje duże możliwości zmiany kształtu i położenia rolety względem okna. Po bokach tkaniny w równej odległości od bocznych krawędzi, znajdują się otwory, przez które przepleciony jest sznurek. Sznurki są swego rodzaju prowadnicami rolety i zapobiegają jej rozkładaniu, oraz powstawaniu prześwitów między szybą a roletą. Prowadnice utrzymują roletę na oknie umożliwiając jego całkowite otwarcie. Do profili rolety zamocowane są uchwyty, znajdujące się u góry i na dole rolety, za pomocą których przesuwamy roletę w górę i w dół. Roleta plisowana wyróżnia się tym spośród pozostałych typów rolet, że umożliwia przysłonięcie tylko dolnej lub środkowej części szyby. Daje to możliwość zachowania poczucia prywatności w ciągu dnia, bez odcinania źródła światła dziennego. Geometryczny kształt plisowanej tkaniny, będzie świetnie prezentował się w nowoczesnym mieszkaniu. Plisy okienne są bardzo łatwe w montażu oraz w obsłudze. Świetnie nadają się zarówno do salonu, sypialni, gabinetu jak i pokoju dziecięcego.

Zalety rolety dzień noc

Do głównych zalet rolet dzień noc, możemy zaliczyć ciekawy design rolety, który jest oczywiście kwestią indywidualną, lecz wielu użytkowników wybiera rolety dzień noc właśnie ze względu na efektowny wygląd. To także szybki i łatwy montaż, który możesz przeprowadzić samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi, lub nawet bez nich. Roleta dzień noc to także wysoka funkcjonalność, która umożliwia płynną regulację światła dziennego. Rolety dzień i noc tworzą specyficzny klimat w pomieszczeniu, dzięki rzucanym przez pasy tkaniny cieniom. Z pewnością tkaniny rolet dzień noc przyciągną oko i przypadną do gustu osobom szukającym nieco ciekawszej formy rolety.

Zalety plisy okiennej

Do głównych zalet rolety plisowanej, zaliczamy łatwość utrzymania ich w czystości. Niektóre rodzaje plisy można prać, co bardzo ułatwia utrzymanie ich w czystości. Plisy świetnie sprawują się na oknach, które są ozdobione dużą ilością roślin. Dodatkowo rolety plisowane mogą być wykorzystane do przesłonięcia okien o nietypowych wymiarach i kształtach, oraz świetnie sprawdzają się na oknach dachowych. Rolety plisowane zastosowane na poddaszu, ograniczają wpadających promienie słoneczne i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu przestrzeni. Co jest bardzo istotne podczas korzystania z rolety plisowanej, nie utrudnia ona otwierania okna. Prowadnice – sznurki przytrzymują roletę w jednej pozycji a roleta montowana w świetle szyby, nie ogranicza ruchu otwierania.

Czym różnią się rolety dzień noc i plisy okienne?

Plisy czy rolety dzień noc? Oba wymienione rodzaje rolet można umieszczać na oknie, stosując montaż inwazyjny lub bezinwazyjny. Rodzaj mocowania jest uzależniony od wielkości okna, rodzaju pomieszczenia i wygody użytkownika. Główna różnica między roletami dzień noc a plisami, wynika z różnej budowy materiału i innego systemu obsługi. Roleta plisowana nie przypomina klasycznych rolet nawiniętych na rolkę, zaś roleta dzień noc posiada inną budowę materiału. Co różni rolety dzień noc od plisowanych to utrzymanie w czystości. Roletę plisowaną można prać, co jest niewskazane przy rolecie dzień noc.