Największą zaletą rolet dzień noc jest to, że niezależnie od swojego koloru chronią przed słońcem. Może się za to zmieniać barwa światła, jakie dostaje się do pomieszczenia. Jednak przy wyborze często pojawia się pytanie rolety dzień noc – jaki kolor? Najczęściej w tym przypadku decydują nasze upodobania, jednak czy tylko nimi powinniśmy się kierować, to kwestia warta zastanowieniu. 

Spis treści:

  • Jak dobrać kolor do wnętrza?
  • Jakie kolory są uniwersalne?
  • Kolory łatwe do czyszczenia
  • Światło w pomieszczeniu

W poniższym wpisie dowiesz się jak dobrać kolor rolet do wnętrza, które kolory są uniwersalne i łatwe do czyszczenia oraz, które dają barwę ciepłą i zimną w pomieszczeniu. 

Jak dobrać kolor do wnętrza?

Dopasowywanie koloru rolet do wnętrza to trudna sprawa. Należy mieć na uwadze styl, przeważające barwy, nasłonecznienie i funkcjonalność rolet. Jeśli Twoje wnętrze jest niewielkie, idealnie sprawdzą się w nim pastele, beże i biel. Takie jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli pokój jest minimalistyczny, doskonale będą pasować rolety w barwach podstawowych takich jak biel, szarość, a nawet czerń o ile pomieszczenie nie jest urządzone w ciemnych kolorach.  Do nowoczesnego stylu wnętrza świetnie wkomponują się za to rolety w multikolorze. Natomiast ciemne wnętrze fantastycznie dopełnią rolety w kolorystyce neutralnej i ponadczasowej lub rolety o barwach intensywnych, ale pozostających w ciemnej tonacji. Wnętrze jasne daje najwięcej możliwości kolorystycznych. Tutaj sprawdzą się rolety zarówno jasne jak i ciemne.

Jakie kolory są uniwersalne?

Ponadczasowe kolory rolet dzień noc, to po prostu te uniwersalne. Kolory uniwersalne, czyli neutralne nie są ani ciepłe, ani zimne. Pasują do większości wnętrz niezależnie od nasłonecznienia i co najważniejsze niezależnie od wystroju. Kolory neutralne to biały, ecru, słomkowy, bielony beż, len, szary i im podobne dosyć naturalne barwy. 

Kolory łatwe do czyszczenia

Rolety dzień i noc są najczęściej wybierane do wnętrz z racji funkcjonalności. Przy wyborze koloru rolet warto zwrócić uwagę na ich praktyczne zastosowanie. Jasne rolety będą ładnie rozświetlać pomieszczenie, ale należy je dużo częściej odkurzać. Zabrudzenia i kurz są mniej widoczne w przypadku ciemnych rolet, więc łatwo można zachować ich porządek. Niestety ciemne rolety mogą wydawać się w pewnych pomieszczeniach przytłaczające oraz nie tworzą miłej i ciepłej atmosfery. Przy wyborze koloru rolet dzień i noc ważne, by nie kierować się tylko upodobaniem kolorystycznym, ale myśleć także o ich funkcjonalności. 

Światło w pomieszczeniu

Kolor wybranych rolet będzie także odpowiadał za przepuszczalność do środka wnętrza światła naturalnego. Kolor więc powinien być dopasowany do przeznaczenia pomieszczenia. Jeśli dane pomieszczenie wychodzi na północną stronę, sprawdzą się w nim rolety w ciepłym odcieniu, które będą ocieplać naturalne światło. Rolety o zimnej barwie mogą sprawić, że wnętrze stanie się mroczne. Jeśli pomieszczenie znajduje się po stronie południowej, można pokusić się o rolety w intensywnych barwach. Zaletą rolet dzień noc jest to, że mimo koloru sami możemy dopasowywać intensywność światła.