Rolety plisowane cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na swoją funkcję, ale także praktyczność. Ich ozdobne plisowania i niebanalne działanie, wyróżnia je na rynku. Dodatkowa możliwość dopasowania rolet dokładnie pod wymiar okna gdy np. posiadasz okno w niestandardowym wymiarze, stanowi znaczne ułatwienie. Zwolennicy rolet chroniących przed słońcem i spojrzeniami sąsiadów, wybierają rolety plisowane ze względu na kilka ich cech. Jakie to są cechy? 

Spis treści:

  • Rolety plisowane – cechy
  • Jak wykonać pomiar okna pod rolety plisowane?
  • Atuty rolet na wymiar

Z wpisu dowiesz się czym charakteryzują się rolety plisowane i jak wykonać pomiar okna pod taki typ rolet. Przeczytasz jakie są główne atuty rolet wykonywanych na wymiar.

Rolety plisowane – cechy

Żaluzje tego typu potocznie nazywane plisami, posiadają mechanizm montowany po obu stronach szyby, który umożliwia łatwe ich przesuwanie w górę i w dół. Co charakterystyczne dla tego typu rolet, można nimi zasłonić dowolny obszar okna, nawet zostawiając światło od góry a zasłaniając jego dół. Przy klasycznych roletach, których montaż znajduje się u góry ramy okna, nie jest to możliwe. Rolety mają uchwyty na górze i na dole tkaniny które służą do zmiany ich pozycji. Rolety plisowane można montować na oknach o nieregularnych lub nietypowych kształtach np. trapezu, trójkąta czy łuku. Są także bardzo łatwe do czyszczenia, ponieważ tkaninę można zdemontować i uprać, jednocześnie możemy w pełni umyć szybę znajdującą się pod roletą. Rolety są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego uda się ją dopasować do wielu stylów pomieszczeń. Ze względu na ozdobny kształt będą stanowić dodatkową ozdobę okna. Plisy sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach takich jak pokój dziecięcy, gabinet, pokój dzienny czy sypialnia.

Jak wykonać pomiar okna pod rolety plisowane?

Pierwszy potrzebny pomiar to szerokość światła szyby okna. Należy zmierzyć szerokość samej szyby, od lewej strony do prawej, bez uwzględniania ramek, listew przyszybowych. Drugi pomiar to wysokość szyby mierzona od góry do dołu, tak jak w przypadku pomiaru szerokości. W przypadku gdy chcemy aby plisa nie pracowała w świetle szyby, a na ramie okna, na listwach przyszybowych, wtedy mierzymy szerokość i wysokość szyby wraz z ramkami – listwami przyszybowymi. Wymienione parametry okna całkowicie wystarczą do wykonania rolet na wymiar. Jeżeli masz problem z wykonaniem pomiarów, możesz poprosić pracowników sklepu w którym będzie wykonywana roleta o pomoc. W oknach dachowych – połaciowych typu Velux, jeśli jest taka możliwość, możesz udostępnić tabliczkę znamionową umieszczoną na oknie, oraz szerokość i wysokość pomiędzy krawędziami ram. 

Atuty rolet na wymiar

Podsumujmy wszystkie zalety rolet na wymiar:

  • ich montaż jest możliwy na oknach niestandardowych lub o nietypowym kształcie
  • można jest stosować także na oknach dachowych
  • możemy dobierać tkaniny gładkie, dekoracyjne, prześwitujące lub nie
  • obsługa żaluzji jest bardzo prosta niezależnie od wysokości i kształtu okna
  • mechanizm hamujący pozwala na ustawienie plisy na dowolnej wysokości
  • rolety wykonane na wymiar będą idealnie dopasowane do naszych okien, co wyklucza ich potencjalną awarię
  • rolety na wymiar niwelują ryzyko szczelin po bokach rolety, przez które dostaje się światło