Rolety rzymskie stale cieszą się rosnącą popularnością. Przede wszystkim jest to estetyczne rozwiązanie, które jest wspaniałym kompromisem pomiędzy klasycznymi roletami okiennymi a ozdobnymi zasłonami. Rzymskie rolety nawiązują do stylu śródziemnomorskiego, gdzie wnętrza mieszkań czy domów są chronione zarówno przed palącym słońcem, jak i pyłem z ulicy. Zaadaptowane do naszych potrzeb rolety rzymskie świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.

Czym się wyróżniają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie wyróżniają się niezwykle dekoracyjnym wyglądem. Po zwinięciu tworzą się eleganckie marszczenia i drapowania. To dlatego rolety rzymskie są nie tylko funkcjonalne, ale także pełnią estetyczny element w naszych wnętrzach. Przeważnie rolety tego typu tworzone są z jasnych materiałów, które lekko prześwitują. Sprawia to, że wyglądają zwiewnie, lekko, a jednocześnie spełniają swoje zadanie, chroniąc przed nadmiarem światło.

W ofercie można także znaleźć rolety rzymskie z grubszych materiałów i w ciemniejszych barwach. Tego rodzaju modele sprawdzą się w pomieszczeniach, w których chcemy niemal całkowicie odciąć się od światła z zewnątrz. Rzymska roleta pasuje przede wszystkim do wnętrz, w których liczy się elegancka stylistyka. Warto jednocześnie pamiętać, że tego rodzaju rolety są przede wszystkim funkcjonalnym wnętrzarskim gadżetem. Ich zadaniem jest ochrona przed światłem oraz nagrzewaniem się mieszkania. Zapewniają również prywatność domownikom.

Rolety rzymskie – montaż i czyszczenie

W zależności od tego, na jaki rodzaj rolety rzymskiej się zdecydujemy, może ona przysłaniać jedynie pojedyncze okno, jak i całą ramę okienną. Do najbardziej popularnych należą jednak rolety na pojedynczych oknach. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na ich swobodne otwieranie. Różne będą także metody montażu rolet rzymskich. Przeważnie przytwierdza się je do sufitu lub ściany, jest też możliwość montażu do ramy okna. Rolety rzymskie unosimy i opuszczamy za pomocą mechanizmy koralikowego lub elektrycznie sterując pilotem.

Zaletą rolet rzymskich jest także łatwe czyszczenie oraz konserwacja. Większość modeli z powodzeniem można prać. Tego rodzaju rolety przeważnie są tworzone z tkanin o podobnych właściwościach, co zasłony czy firanki. To dlatego można je bezpiecznie prać i prasować. Należy jednak zawsze sprawdzać zalecenia producenta, aby cieszyć się na długo doskonałym wyglądem rolet.