Wiele osób, które zastanawiają się nad wyborem osłon okiennych, staje przed dylematem – żaluzje czy rolety. Co lepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu? Faktem jest, że poszukując osłon okiennych, bierzemy pod uwagę charakter pomieszczenia, w którym chcemy je zamontować. Bardziej eleganckim rozwiązaniem są z pewnością rolety. Z kolei żaluzje są bardziej praktyczne. Na co warto postawić? Poniższe porady z pewnością ułatwią wybór.

Czym różnią się rolety i żaluzje?

Bardzo często ludzie stosują pojęcie ?rolety? i ?żaluzje? zamiennie. Tymczasem są to zupełnie inne produkty. To dlatego warto dowiedzieć się, na czym polegają różnice pomiędzy roletami a żaluzjami.

Rolety od żaluzji przede wszystkim różnią się materiałem, z jakiego się je wykonuje. Rolety na okna produkowane są z tkanin naturalnych lub mieszanek tkanin naturalnych z syntetycznymi. Żaluzje przeważnie zrobione są z aluminium, które bardzo dobrze odbija promienie słoneczne, ale może też bardzo szybko się nagrzewać. To właśnie dlatego na rynku pojawiły się także żaluzje drewniane czy żaluzje z tworzyw sztucznych, które także są funkcjonalne, a jednocześnie nie nagrzewają się tak bardzo.

Rolety wyglądają niczym zrolowane zasłony. Właśnie stąd wzięła się ich nazwa. Są rozwijane w dół okna. Przeważnie rozwija się je na noc lub w trakcie upałów. Żaluzje okienne wewnętrzne są z kolei zestawem listewek, które inaczej nazywa się lamelkami. Montujemy je w poprzek okna. Listewki żaluzji obracają się pod kątem 180 stopni, dlatego możliwe jest całkowite zasłonięcie okna lub pozostawienie kilku szparek, przez które docierają promienie słoneczne.

Gdzie sprawdzą się rolety?

Rolety okienne bardzo często wybiera się do sypialni lub salonu. Współcześnie uważa się, że to właśnie rolety są najmodniejszymi osłonami okiennymi zarówno do domów, jak i do mieszkań. Są także bardziej uniwersalne niż żaluzje, dlatego łatwo można je dopasować do stylistyki danego wnętrza czy rodzaju pomieszczenia.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na elegancji, warto wybrać rolety rzymskie lub rolety weneckie. Doskonale pasują do sypialni. Z kolei, jeśli sypialnia jest zdobiona, urządzona w klasycznym stylu, postawmy na rolety weneckie, które są pofałdowane, wzorzyste, a przez to bardzo efektowne. Oprócz zdobionych modeli można także zdecydować się na takie o jednolitym kolorze, które sprawdzą się w minimalistycznych pomieszczeniach.

Rolety dzień noc cena

Do salonu warto wybrać rolety dzień-noc. Są one niezwykle praktyczne, gdyż łączą w sobie funkcjonalność rolet i żaluzji. Roleta dzień-noc posiada poprzeczne pasy, pomiędzy którymi znajdują się wolne przestrzenie. Tym właśnie różni się od lamelek, jakie widzimy w żaluzjach. Przez luki w roletach dzień-noc do wnętrza wpada naturalne światło. Dzięki mechanizmowi łańcuszkowemu, możemy dowolnie regulować pozycję pasów lub – w razie potrzeby – całkowicie zwinąć roletę. Cena rolet dzień noc będzie oczywiście uzależniona od wymiarów. Najtańsze rozwiązania zaczynają się od ok. 3 zł za 1 cm rolety, jednak cena nie powinna być tutaj czynnikiem decydującym, gdyż często idzie w parze ze złą jakością.

Rolety plisowane

Do popularnych rozwiązań należą także rolety plisowane. Najlepiej zaprezentują się przede wszystkim na dużych szybach czy przeszklonych ścianach w salonach. Plisowane rolety wyglądem przypominają żaluzje, jednak są znacznie bardziej funkcjonalne. Rolety plisowane zwijają się w charakterystyczną dla nich ?harmonijkę? do góry lub do dołu. Tego rodzaju rolety okienne wewnętrzne znakomicie sprawdzą się do zaciemniania różnorodnych pomieszczeń.

Rolety zewnętrzne

Dobrym wyborem będą także rolety okienne zewnętrzne. Warto pamiętać o tym, że okna są jednym z głównych źródeł strat ciepła w strukturze budynku. Rolety zewnętrzne pozwalają ograniczyć ten efekt. Między oknem a pancerzem rolety tworzy się tzw. poduszka powietrzna, która działa jak warstwa izolująca. W okresie zimowym zmniejszamy zapotrzebowanie budynku na energię, co w efekcie przekłada się na zmniejszone koszty ogrzewania.

Gdzie wybrać żaluzje?

Żaluzje przeważnie wybierane są do kuchni lub łazienki. Choć jest to kwestia gustu, żaluzje sprawdzają się raczej w pomieszczeniach o surowym wyglądzie. Są mniej eleganckie niż rolety. Przeważnie są produkowane w szarym, białym bądź stalowym kolorze, dlatego znakomicie pasują do większości łazienek.

W odpowiedzi na oczekiwania klientów, producenci oferują także designerskie żaluzje, m.in. niebieskie, zielone, fioletowe, różowe, żółte, drewnopodobne i wiele innych. Dzięki temu możemy tworzyć najróżniejsze aranżacje w swoich czterech kątach.

Żaluzje drewniane i bambusowe

Klasyczne żaluzje drewniane można także wybierać do kuchni. Łączą one w sobie estetyczny wygląd, nowoczesność, współczesne trendy w aranżacji oraz funkcjonalność. Co więcej, są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego w prosty sposób można wybrać takie, które będą odpowiadać stylistyce wnętrza.

Alternatywą są żaluzje bambusowe. Ich zaletą jest fakt, że są lekkie, elastyczne, a jednocześnie wysoce wytrzymałe. W niektórych przypadkach mogą posiadać lepsze własności niż tradycyjne drewno. Można je montować nawet w wilgotnych pomieszczeniach, dlatego znajdą zastosowanie w kuchniach lub łazienkach.

Warto także pamiętać, że żaluzje i rolety trzeba kupować wyłącznie od sprawdzonych producentów. Tylko wtedy mamy gwarancję, że są wysokiej jakości i faktycznie spełnią one swoją rolę. Do wyboru jest wiele różnorodnych modeli, więc bez trudu można dopasować rolety i żaluzje do stylistyki wnętrza i indywidualnych potrzeb.

Żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrzne to nowoczesne elementy, które pozwalają nadać lekkości bryle budynku. Nie tylko chronią przed nadmiernym światłem, ale pozwalają także na ochronę prywatności. Dodatkowe plusy to ochrona przed hałasem oraz odporność na warunki pogodowe.